Kiedy zastanawiamy się nad zakupieniem broni ASG, pierwszym pytaniem jakie się pojawia jest to, czy na taką broń potrzebne jest pozwolenie. Pytanie takie pojawia się z kilku przyczyn: broń ASG wygląda jak broń autentyczna, strzela pociskami, jest dość droga więc wiele osób zakłada z automatu, że jest to broń.

Jak jest w rzeczywistości? 

Broń ASG jest to broń pneumatyczna, więc podobnie jak wiatrówki oraz broń zasilana gazem sprężonym z butli, obowiązują ją te same przepisy prawne. Te z kolei mówią, że jeżeli energia wylotowa pocisku jest mniejsza niż 17J, to nie potrzebujemy na nią zezwolenia. Pistolety gazowe ASG krótkie bez zezwolenia kupimy zatem bez większego problemu, podobnie jak broń długą ASG. Ale jest jedno ale. ASG w myśl prawa bronią nie są, ale mogą zrobić krzywdę. Zakupując ją zatem sobie lub swojemu dziecku musimy mieć tego świadomość.

ASG w naszych rękach

Pistolety oraz broń długa ASG strzela plastikowymi kulkami, można również strzelać kulkami metalowymi, o odpowiednim kalibrze. Warto jednak pamiętać, że chociaż energia pocisku nie jest duża to może zadać ból lub trwale okaleczyć. Postrzał z nawet dość sporej odległości jest bolesny, o czym na pewno zaświadczą uczestnicy gier ASG. Postrzał w oko może spowodować jego utratę, natomiast postrzał w twarz z bliska, może trwale oszpecić. Kiedy zatem kupujemy ASG powinniśmy się dobrze zastanowić, komu ją kupujemy i w jakim celu. Na pewno odradza się kupowania ASG dzieciom, które nie mają poczucia odpowiedzialności, a broń ASG potraktują jak kolejną zabawkę. Jest to duże zagrożenie dla nich samych oraz dla innych dzieci, które mogą ucierpieć przy z pozoru niewinnych psikusach. Kiedy decydujemy się  zakupić ASG musimy pokierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie traktujmy ASG jak zabawki, ale wbrew temu co mówi prawo jak broń.

FacebookTwitterVimeoShare to Stumble UponMore...