Coraz trudniej jest sobie wyobrazić współczesny salon bez kominka. W dzisiejszych czasach nierzadko to właśnie kominki stanowią główny element przesądzający o charakterze i stylu wystroju danego wnętrza.
Dlatego też są one coraz częściej przedmiotem zainteresowania projektantów oraz osób trudniących się aranżacją wnętrz, bez względu na to czy są to kominki rustykalne, klasyczne czy też nowoczesne. Na rynku istnieje wiele firm oferujących projekt i montaż kominków. Szeroka oferta i coraz większa konkurencja sprawiają, że również  ceny nie są już zbyt wysokie. To właśnie przyczynia się do coraz większej ich popularności.

Pierwsze kominki powstawały już w średniowieczu. Były one znacznie większe niż obecnie. Doświadczenie szybko wykazało, że najlepsze pod względem kształtu były kominki prostokątne posiadające odpowiednią głębokość komory, w której spalało się drewno. Najpierw robiono kominki z kamienia, z biegiem czasu popularność zyskiwały te murowane. Powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą. Kominki wówczas służyły głównie do gotowania i zapewnienia ciepła, jednak już od początku swojego istnienia stanowiły również element dekoracyjny. Z czasem kominki ewoluowały, a ich wymiary stopniowo malały.

Teraźniejsza budowa oraz kształty wkładów kominkowych sprawiają, że mogą być one stosowane w większości lokali wyposażonych w odprowadzenie spalin, takich jak domy, mieszkania, restauracje i innych lokalach użytkowych. Kominki nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także dodają mu uroku, tworząc przy tym niepowtarzalną atmosferę i nastrój.

 

FacebookTwitterVimeoShare to Stumble UponMore...