Wielu z nas stanęło lub dopiero stanie przed dylematem, czy zdecydować się na mieszkanie w mieście, czy może dom na wsi. Wybór ten w dużej mierze uzależniony jest od naszych finansów. Gdy by nie to, to pewnie każdy wybrał by dom w mieście. Zakładamy jednak, że nasz budżet jest ograniczony i na dom w dużym mieście nas po prostu nie stać.

Co przemawia za miastem?

Życie w mieście jest pod wieloma względami łatwiejsze. Przede wszystkim łatwiej znaleźć pracę, która będzie stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Pozwoli to oszczędzić czas i ograniczy koszty codziennych dojazdów. Można także korzystając z komunikacji miejskiej, co w przypadku wielu mniejszych miejscowości i wsi jest zdecydowanie trudniejsze.

W miastach jest więcej żłobków, przedszkoli i szkół. Także poziom nauczania jest wyższy. Nie bez znaczenia jest to w sytuacji, kiedy mamy dzieci. Podobnie jest z opieką zdrowotną, czy z aptekami. W razie nagłych sytuacji mamy je w zasięgu ręki. Należy także wspomnieć o dostępie do rozrywki i instytucji użytku publicznego, takich jak baseny, kina, restauracje, galerie itd. Jeśli jednak wybierzemy miasto, bardzo często zamieszkamy w bloku.

Nie mamy już takiej swobody, prywatności, czy ogrodu, w którym możemy się wyciszyć i zrelaksować. Wszędzie pełno ludzi, zgiełk i pośpiech. Sporo czasu spędzimy w korkach, wdychając spaliny. Życie w mieszkaniu jest jednak wygodniejsze, nie trzeba martwic się ogrzewaniem, koszeniem trawy, w razie awarii i problemów możemy liczyć na pomoc zarządcy budynku.

Dlaczego wieś?

Na wsi żyje się znacznie wolniej. Otaczająca przyroda, świeże powietrze, cisza i spokój. Jeśli wieś to w zdecydowanej większości przypadków własny dom z ogrodem. Nie tylko my będziemy mięli miejsce do relaksu i wypoczynku, ale także nasze dzieci, czy choćby czworonogi. Brak sąsiadów za ścianą, których pewnie niejednokrotnie mamy serdecznie dosyć.

Własny garaż i koniec z walkami o miejsce parkingowe. Więcej miejsca i przestrzeni, każdy z członków rodziny ma swój prywatny kąt.  O zaletach można jeszcze długo pisać, jednak warto także wspomnieć o wadach tego właśnie rozwiązania. Często na wsi nie ma dostępu do komunikacji i bez auta ani rusz. Musimy dojeżdżać do pracy, dzieci wozić do szkoły. W wielu wioskach nie ma sklepów, aptek, przychodni, poczty.

Dostęp do internetu jest utrudniony. Dom to większa liczba obowiązków i wyższe koszty utrzymania. Często musimy liczyć wyłącznie na siebie.

Widać więc, że zarówno życie w domu, jak i w mieście ma swoje wady i zalety. Zapraszamy do dzielenia się własnymi poglądami i opiniami w komentarzach.

FacebookTwitterVimeoShare to Stumble UponMore...