Usługa malarska, choćby najprostsze malowanie ścian, to zadanie, czynność składająca się z kilku etapów. Dla zwykłego osobnika nie jest to wbrew pozorom zadanie łatwe ani proste. Z pewnością pochłonie nie tylko pewną kwotę pieniędzy, ale też sporo czasu i pewnie też i nerwów.

Dlatego zanim złapiemy za wałek lub pędzel warto zastanowi się jakie czynności należy wykonać i odpowiednio zaplanować prace. Być może już na tym etapie stwierdzimy, że warto zadanie zlecić specjalistom, którzy na co dzień oferują usługi malarskie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na malowanie samodzielne, to warto pamiętać o kilku zasadach. Jak więc wspomnieliśmy zaproponujemy kilka etapów, które być może uzmysłowią nam od czego w ogóle zacząć.

Usunięcie mebli i wyposażenia

Zanim zaczniemy planować zakupy, naszym zdaniem warto najpierw poodsuwać, a najlepiej wynieść z pomieszczenia meble i elementy wyposażenia danego wnętrza. Im więcej, tym lepiej.

Zyskamy nie tylko więcej swobody i przestrzeni, ale także będziemy mogli skutecznie ochronić elementy wnętrza przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Ta czynność ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – będziemy w stanie stwierdzić jakie oprócz podstawowych narzędzi malarskich przedmioty będziemy musieli dodatkowo nabyć.

Mowa tu na przykład o szpachli, za pomocą której załatamy dziury w ścianach, które ukazały się po odsunięciu mebli. Dlatego właśnie warto to zrobić najpierw.

Lista zakupów

Teraz możemy planować, co będzie nam niezbędne do odpowiedniego zabezpieczenia i pomalowania ścian i sufitu. Chcemy przecież być tak solidny jak firmy oferujące usługi malarskie. Jeśli chodzi o Poznań to firmy oferujące tego typu usługi są naprawdę rzetelne.

Na końcu artykułu napiszemy, które możemy polecić. Wracając do głównego wątku wiadomym jest, że musimy kupić farbę, grunt, pędzle, wałki, taśmy malarskie, folie i inne tego typu podstawowe akcesoria malarskie. Kupujemy także artykuły, o których pomyśleliśmy i które okazały się potrzebne po wyniesieniu mebli.

Jak się okazuje są to najczęściej właśnie jakaś gładź do łatania dziur, szpachel, papier ścierny, czy choćby nowe gniazdka, które wymienimy przy okazji malowania. Ważne jest, aby zrobić zakupu całościowo, aby nie zawracać sobie tym głowy już w trakcie malowania.

Przygotowanie pomieszczenia i malowanie.

Kiedy mamy już wszystko kupione możemy zabrać się za kolejne czynności. Meble już wyniesione, te które zostały musimy solidnie zabezpieczyć przed zabrudzaniem. Zabezpieczamy także okna, podłogę i wszystkie inne elementy wyposażenia, których nie udało się wynieść.

Oklejamy także lub demontujemy gniazdka i wyłączniki elektryczne. Na tym etapie łatamy ubytki, wygładzamy, możemy tez pomalować gruntem. Samo malowanie ścian to naszym zdaniem już sama przyjemność. Najbardziej kłopotliwe i uciążliwe są te czynności pomocnicze towarzyszące usłudze malowania. Po nałożeniu kilku warstw farby malowanie można uznać za zakończone. Ale ale, przecież jeszcze trzeba wszystko posprzątać…..

Sprzątanie i meblowanie

Chyba najmniej przyjemny etap malowania to sprzątanie. I tu jest prosta zasada – im bardziej napracujemy się przy zabezpieczaniu, tym mniej przy sprzątaniu. Jeśli wcześniej wszystko dobrze pookrywaliśmy i pooklejaliśmy, to teraz pójdzie już łatwo. Wyrzucamy pochlapane folie i kartony, pozrywamy taśmy i zaczynamy meblowanie i wnoszenie osuniętego wcześniej wyposażenia.

Wiadomo, ze artykuł ten został w najbardziej możliwym stopniu uproszczony, a prac i czynności do wykonania jest więcej i są one bardziej złożone i szczegółowe. Ma on jednak za zadanie pokazać, że malowanie nie jest wcale tak prostą i banalną czynnością.

FacebookTwitterVimeoShare to Stumble UponMore...