Jak można zauważyć wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Niestety kiedy stopniał śnieg w wielu przypadkach nasz trawnik okazał się mniej okazały niż w zeszłym sezonie. Co zatem możemy zrobić, aby przywrócić mu zdrowy i piękny wygląd?

Zacznijmy od tego, ze aby przystąpić do prac ziemia musi rozmarznąć. Aby to się stało dodatnia temperatura powinna się utrzymywać przez co najmniej kilkanaście dni. Uogólniając można założyć, że odpowiednim okresem do rozpoczęcia prac jest przełom marca i kwietnia. Zależy to głównie od regionu, w którym mieszkamy.

Pielęgnacja trawnika wiosną – etapy

Wałowanie i grabienie

Pierwszą czynnością powinno być zwałowanie naszego trawnika. Działanie mrozu i wody powoduje odrywanie się trawy od podłoża, czego skutkiem są liczne nierówności. Czynność ta dociśnie ponownie kępy traw do podłoża. Kolejny etap to dokładne wygrabienie murawy. Czynność ta pozwoli usunąć martwe i uszkodzone źdźbła, które mogą być źródłem chorób. Najlepiej zrobić to, kiedy nie rozpocznie się jeszcze okres wegetacji. Grabimy na krzyż, aby usunąć jak najwięcej śmieci. Warto użyć do tego grabi przeznaczonych do trawy.

wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja

Czynność ta polega na nacinaniu darni. Pozwoli to usunąć powstałą przez zimą warstwę filcu oraz mchu. Poprawimy w ten sposób dostęp światła, wody i powietrza. Trawa będzie się lepiej krzewić, gdyż będzie miała więcej miejsca.

Wyrzucone na wierzch fragmenty roślinne należy dokładnie wygrabić, a powstałe nacięcia można wypełnić na przykład torfem lub gotowym podłożem do trawników. Jeśli powierzchnia naszego trawnika jest stosunkowo mała zabieg ten możemy wykonać wertykulatorem ręcznym.

Do większych powierzchni lepiej jest użyć bardziej profesjonalnego sprzętu. Po zabiegu nasz trawnik będzie wygląd nieco gorzej, jednak bez obaw – po kilku tygodniach się odbuduje. Bardzo ważne jest, aby trawnik nie był młody i rzadki, gdyż zabieg ten może go zniszczyć.

Aeracja

Jest to zabieg, dzięki któremu poprawia się dostęp do korzeni wody i powietrza. Napowietrzanie można wykonać na wiele sposobów. Na małych trawnikach można zrobić to widłami lub za pomocą specjalnych butów z kolcami. Na większych powierzchniach warto użyć aeratora, oszczędzi to nasz czas i sporo sił. Aeracja pozytywnie wpływa na rozwój i wzmocnienie systemu korzeniowego. Dzięki temu nasza murawa będzie bardziej odporna na deptanie i lepiej zniesie suszę.

koszenie trawnika

Koszenie i nawożenie.

Nawożenie powinniśmy przeprowadzić po wykonaniu opisanych zabiegów (więcej o pielęgnacji roślin ogrodowych). Dzięki temu zawarte w nawozach składniki szybciej i w większym stopniu dotrą do systemu korzeniowego. Nawożenie przeprowadzamy kiedy zauważymy pierwsze symptomy wzrostu.

Najważniejszymi składnikami, których nasz trawnik potrzebuje jest azot, potas i fosfor. Na rynku istnieje duży wybór nawozów przeznaczonych do stosowania wiosną. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki mineralne w odpowiednich ilościach. Pierwsze koszenie przeprowadza się zazwyczaj na początku kwietnia.

Termin ten jest jednak ruchomy i zależy od warunków atmosferycznych. Po raz pierwszy kosimy, gdy źdźbła osiągną wysokość 6 – 8 cm. Pamiętajmy, aby było w tym czasie sucho.

Wykonanie tych zabiegów z pewnością będzie wymagać od nas poświęcenia czasu i energii. Jednak po kilku tygodniach od ich przeprowadzenia nasz trawnik odwdzięczy się nam zdrowym i pięknym wyglądem.

FacebookTwitterVimeoShare to Stumble UponMore...